Amacın Ederi

Daha önce paylaştığımız "Pazarı Anlamak" başlıklı yazıda bir kek karışımının gerçek hikayesinden yola çıkarak bazı tespitlerde bulunmuştuk. Bu kez aynı hikayeyi de içerecek şekilde başka bir konuya, amacın ederine değineceğiz.

 

İlk olarak Harvard Üniversitesi’nden Dr. Ellen Langer’ın  yapmış olduğu ünlü deneyi hatırlayalım;

1997 yılında Langer deneyi için bir huzurevi ile anlaşır.  Huzurevinde kalan insanları rassal olarak iki gruba ayırır. İlk grubun odalarına birer ev bitkisi konulur. Bu bitkiye bakmaları gerektiği söylenerek (ve ikna edilerek) onlara bitkilerin sorumluluğu verilir.  İkinci grubunda odalarına aynı bitkilerden konulur ancak bu kez personelin bitki ile ilgileneceği söylenir. Altı ay boyunca her iki grup takip edilir. Sonuçlar ilgi çekicidir.

Deney sonunda bitkinin bakımından sorumlu olan grubun ortalama olarak diğer gruptan daha sağlıklı olduğu tespit edilir. Bu süre boyunca huzur evinde gerçekleşen ölümler çoğunlukla bitkileri personel tarafından bakılan  grupta gerçekleşmiştir. Deney defalarca tekrarlanır ve sonuç değişmez.  Langer yaşama tutunacak nedeni olan insanların daha uzun yaşadığını not düşer.

Aslında Langer'ın tespiti pek şaşırtıcı değildir ve çoğumuzun karşı çıkmayacağı bir tezi destekler:

"İnsanlar bir amaçları olduğunda hayata daha sıkı sarılırlar".

Kek karışımı(Pazarı Anlamak) hikayesi de bir yönü ile bunu anlatıyordu. Mükemmel karışım istemeyerek de olsa bir tehdide yol açmıştı. Küçük bir amacı (üretme - kek yapma) insanların elinden alıyordu ve ev hanımları bunu sevmemişti. Karışım amacı geri verdiğinde ise beklenen satışlar gerçekleşmişti.

Peki bu bilgi bir pazarlama stratejisi olarak kullanılabilir mi? Bir işletme  ürün ve/veya hizmetleri ile birlikte  insanlara ek bir "amaç" sunarak  fayda sağlayabilir mi?  

Elbette bu konu profesyonellerinin elinde önemli silahlara dönüşebiliyor. En önemli  örneklerinden birisinin "IKEA Etkisi" olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde bu konu ile ilgili de bir yazı paylaşacağız.

Read 14065 times Last modified on Monday, 14 March 2016 09:26

Related items

More in this category: « Pazarı Anlamak