Monday, 14 March 2016 09:17

Amacın Ederi

Daha önce paylaştığımız "Pazarı Anlamak" başlıklı yazıda bir kek karışımının gerçek hikayesinden yola çıkarak bazı tespitlerde bulunmuştuk. Bu kez aynı hikayeyi de içerecek şekilde başka bir konuya, amacın ederine değineceğiz.

Monday, 17 August 2015 19:28

Tecrübeler ile ERP Seçimi

ERP seçimi, ERP sistemlerinin işletmelerde arzu edilen katkıyı sağlayabilmesi için üzerinde titizlik ile durulması gereken bir aşamadır. Maalesef bu aşamada yapılan hatalar genellikle projenin telafisi  zor ileri aşamalarında kendini ortaya koymakta ve istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Bu yazımızda ERP seçimi için işletmelere faydalı olabilecek önemli noktaları ele alıyoruz. Uygulama pratiklerine dayanmasını hedeflediğimiz için Focus Research tarafından danışmanlarının deneyimlerine dayanarak 2010 yılında hazırlanmış önemli bir raporu referans alacağız. Yazımızı RevCons danışmanlarının uygulama pratikleri ile zenginleştirerek Türkiye şartlarına uyumlu, can alıcı noktaları ele alan bir liste ile ilerleyeceğiz.

Monday, 20 July 2015 21:16

Bir ERP Tanımının Gelişimi - APICS

erpERP sistemleri ile ilgili bugün oldukça fazla kaynağa ve farklı tanımlamalara sahibiz. ERP teriminin ilk kez kullanıldığı 90'lı yıllarda ise durum farklı idi. Dönemin  dokümanlarını incelediğimizde genel kabul gören bazı tanımlar olduğunu ve dokümanlarının sıklıkla  bu tanımları yapan kaynaklara atıf yaparak ERP’yi tanımlandığını görüyoruz.

Monday, 20 July 2015 11:16

Pazarı Anlamak

kek karma1950’li yıllarda Amerika’da yeni bir kek karışımı piyasaya sürüldü. Bu karışım ev hanımlarının el emeğine dayalı ve yorucu kek hazırlama süreci yerine çabucak kek yapılmasını sağlayacaktı. Kek için gerekli tüm bileşenler bu karışım içerisinde mevcuttu ve fikir harika gözüküyordu. Fakat beklenen  satış rakamlarına ulaşılamadı; dahası üretici firma ürüne  karşı ev hanımlarında bir direnç olduğunu gözlemledi.