Strateji Danışmanlığı

Strateji kelime kökeni olarak Yunanca “Generalin Sanatı”ndan gelmektedir ve özünde bir savaş terimidir. Bir savaşın kazanılması için güçlerin nasıl konumlandırılacağı, hangi taktiklerin izleneceği ve alana nasıl hakim olunacağı ile ilgilidir. Tıpkı bir satranç oyuncusunun oyun tahtasına hakim olmak istemesi gibi. Günümüzde terimin bu kadar popüler olmasının nedeni farklı kullanım alanları ile beraber özellikle işletmelerin bulundukları pazarda büyümek ve alana hakim olmak için temelde aynı sanatı kullanmalarıdır.

Strateji rakipler ve rekabet ile ilgilidir. İşletmelerin hedeflerine ulaşabilmeleri için doğru stratejileri belirlemeleri ve stratejilerini uygulama kabiliyetine sahip olmaları gerekir. Rakiplerinizin durumu, çevresel etkiler stratejinizi sürekli izlemenizi ve gerektiğinde hızlıca tepki verebilmenizi gerektirir.

Bizler sürdürülebilir başarının tesadüf olamayacağı ve ancak doğru stratejiler ile gerçekleşebileceğine inanıyoruz. Strateji belirleme, uygulama ve izleme süreçlerinde teorik bilgiler ile pratik uygulamaları birleştirerek işletmeler ile birlikte hareket ediyoruz.

İletişime Geçin
Strateji, benzersiz ve değerli bir konumun yaratılması, farklı bir faaliyet alanına yönelmek demektir.
Michael E. Porter Harvard Business School

Stratejilerinizin uygulanmasında ne kadar başarılısınız?

İşletmenizin iyi stratejiler geliştirdiğini mi düşünüyorsunuz? Peki stratejilerinizin uygulanması konusunda ne kadar iyisiniz? Araştırmalar çalışanların yarısından çoğunun kendi kurumlarını yürütme açısından zayıf bulduğunu gösteriyor. İyi bir stratejinizin olması şüphesiz önemli bir adımdır ancak sürdürülebilir başarı için yürütmenizin sağlam olması gerekir.

2008 yılında 26.000 çalışan ile yapılan tarama araştırmasında stratejilerinizi hayata geçirebilmek için gerekli 17 temel özellik ortaya konmuştur. Yan tarafta bu özelliklerden önem sırası ile ilk beşi yer almaktadır. Ne dersiniz sizce işletmeniz yürütme konusunda ne kadar başarılı?
Herkesin sorumlu olduğu karar ve eylemler hakkında iyi bir fikri vardır (%81)
Rekabetçi çevreyle ilgili enformasyon genel merkeze hızlı bir biçimde ulaşır (%68)
Kararlar bir kez alındığında nadiren ikinci tahmine girer (%58)
Enformasyon kurumsal sınırlar içinde serbestçe akar (%58)
Saha çalışanları gündelik tercihlerinin kar-zarar tablosunu nasıl etkilediğini anlamak için ihtiyaç duydukları enformasyona sahiptirler (%55)
"Satış&Pazarlama" blog yazılarımızı incelediniz mi?
Blog Kategorisine Git
Değerlendirme envanterlerimiz hakkında bilgi almak ister misiniz?
İletişime Geçin
Biliyor muydunuz;
İşletmelerin strateji olarak gördüğü şeyler bazen sadece taktiklerden ibaret olabiliyor.